ERP’Lİ KOMBİ YÖNETMELİĞİ                                                                Kombi ve Kazanlarda Yeni Dönem başladı!
Avrupa birliği ülkelerinde çevrenin daha fazla korunması ve emisyon değerlerinin azaltılması amacıyla uygulamaya alınan Energy Related Products – ErP (Enerji ile ilgili ürünler) Yönetmeliği’nin yeni fazları ülkemizde de uygulamaya başlandı. 28 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğler, 21 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmakta.
Tebliğlerin yürürlüğe girmesi ile birlikte, Türkiye’ de üretilen ve ülkemize ithal edilen 400 kW ısıtma gücüne kadar olan kombi ve kazanların, daha yüksek verimli yoğuşma teknolojisine sahip olmaları zorunluluğu geldi, 400 kW ısıtma gücüne kadar olan konvansiyonel (yoğuşmasız) kombi ve kazanların üretimi ve ithalatı bu tarihten itibaren durdurulacaktır. Ayrıca 2000 litre hacme kadar sıcak su ısıtıcıları ve boylerlerin enerji verimlilik kriterleri de yükseltilmiştir.
Yönetmelik kapsamında kombilerin içinde yer alan ve ısıtma sistemindeki sıcak su sirkülasyonunu sağlayan devir daim pompalarının daha az elektrik tüketen yüksek verimli pompa olmaları zorunluluğu da getirilmiştir.
Yönetmelik verim değerlerinin yanında; enerji etiketlemeleri ile ilgili de bazı yeni düzenlemeler getiriyor. 70 kW ısıtma gücüne kadar olan kombi, kazan gibi ısı üreticileri ve 500 litre hacme kadar su ısıtıcıları ve boylerler için üreticilerin enerji verimliliği etiketi düzenlemesi zorunlu oldu. Buna paralel olarak, kombi, kazan, ısı pompası veya güneş enerjisi sistemi gibi çeşitli ısı üreticilerinin birlikte kullanıldıkları ısıtma sistemlerinde de tüm ısı üreticisi kombinasyonuna ait enerji etiketlemesinin, uygulamacı firmalar tarafından yapılması konusu da gündeme alınmıştır.
ErP Yönetmeliği sayesinde son tüketicilere daha yüksek verimli ve çevre dostu ısıtma ürünleri seçenekleri sunulacak, son tüketiciler de satın almak istedikleri ısıtma cihazının veya cihaz kombinasyonunun enerji tüketim sınıfı hakkında önceden bilgi sahibi olabileceklerdir.

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube